Головна > Новини > За гроші щастя не купити, чи скільки коштує щастя?

За гроші щастя не купити, чи скільки коштує щастя?

Народна мудрість говорить: «Не в грошах щастя». «Той, хто сказав, що щастя не можна купити за гроші, неправильно їх витрачає», - заперечує реклама автомобілів Lexus. Кому вірити?
 
Початок дослідженням в області «економіки щастя» поклав в 1974 році професор Університету Південної Кароліни Річард Істерлін. Він показав, що в більшості країн люди з високим доходом частіше вважають себе щасливими, ніж менш багаті. При цьому середній рівень щастя в країні практично не залежить від рівня її доходів. Надалі спостереження Істерліна піддалися численним уточненням і коректуванням.
 
Економісти Прінстонського університету Даніель Канеман і Ангус Дітон з'ясували, що збільшення доходів супроводжується зростанням задоволеності життям лише для американців, що заробляють менше $ 75000 на рік. Після досягнення цього рівня залежність між багатством і щастям майже зникає. Автори дослідження пояснюють це тим, що гроші мають значення лише доти, поки не задоволені базові потреби.
 
До схожих висновків дійшов психолог Іллінойського університету Ед Дінер, вивчив дані опитувань людей, що зірвали джекпот в лотерею, і найбагатших американців за версією Forbes. Вони були задоволені життям ненабагато більше, ніж середньостатистичний житель США. Мільярдери виявилися лише незначно щасливішими пастухів зі Східної Африки.
 
Професор психології Девід Майєрс з Мічиганського Хоуп-коледжу називає це «феноменом спадної віддачі». «Насолода предметами розкоші притупляє смак до простих радощів життя, - пише він. - Пагорб по сусідству не радує око любителя гірських лиж, який повернувся з Альп ».
 
Більш важливу роль відіграє відносний рівень доходів. Крістофер Бойс з Університету Уорвіка стверджує, що абсолютне багатство впливає на щастя менше, ніж відносний дохід в рамках своєї соціальної групи. Це серед іншого пояснює, чому вихідці з бідних країн, потрапляючи на Захід, підтримують тісні відносини з компатріотами. На їх фоні бідні іммігранти почуваються багатшими.
 
Дослідження показують, що щастя залежить не тільки від достатку, а й від ставлення до грошей і матеріальних благ. Гроші можуть навіть перешкодити повноцінній насолоді радостями життя. Психолог з Університету Британської Колумбії (Канада) Елізабет Данн провела декілька експериментів. В одному вона пригощала студентів шоколадом, попередньо показавши частині з них фотографії банкнот. Побачивши знімок з грошима, учасники експерименту з'їдали шоколад швидше і отримували менше задоволення від його смаку.
 
В іншому експерименті 350 найманих працівників різного рівня достатку повинні були оцінити ступінь своєї задоволеності життям в рамках шести приємних ситуацій - від закінчення важливого проекту до романтичних канікул. У опитувальники деяких членів групи були вкладені фотографії пачок грошей. Учасники експерименту, що надивились на гроші або мають більш високі доходи, в середньому отримували менше задоволення від радощів життя.
 
В іншому дослідженні, заснованому на даних по 136 країнам, Данн встановила, що люди, що витрачають великі суми на благодійність, відчувають себе щасливішими.
 
Щоб радіти життю, треба вміти цінувати те, що є. Джефф Ларсен і Емі МакКІББЕН з Техаського технологічного університету перевірили на задоволеність кілька груп студентів. В одну увійшли ті, хто прагнув отримати якісь матеріальні цінності, у студентів з іншої вони вже були. Найщасливішими виявилися молоді люди, які продовжували радіти тому, чим вже володіли.
Здатність насолоджуватися життям залежить не від кількості речей, якими ми володіємо, а від уміння цінувати ці речі як можна довше.
 
Джерело forbes.ua